Jan Kubíček

Další tvorba

Vedle „volného malování“ byl Jan Kubíček činný i v jiných oblastech tvorby.

V průběhu studia si přivydělával vymýšlením a kreslením vtipů pro noviny a časopisy. V tiskovinách jich vyšlo na padesát. Autor si je ukládal do složky „Veselé obrázky“. Kubíček byl člověkem se svébytným poetickým humorem.

Na přelomu koncem 50. a v 60. letech se věnoval tvorbě filmových plakátů, navrhoval obálky knih a časopisů a grafickou úpravu.

Od počátku 60. do 80. let mu byla zdrojem obživy ilustrační tvorba. Dlouhá léta spolupracoval s nakladatelstvím dětské knihy Albatros. Ilustroval knihy pohádek a říkánek (např. J. Skácel: Jak šel brousek na vandr - 1961, J. Kafka: Byli jednou dva - 1964, Volá šesté poschodí, A. Zachoděr: Kam se ženou pulci - Puškinovy pohádky - 1981). Později zpracovával témata samostatněji, přinášel vlastní často pedagogicky rozvíjející principy. Tak vznikaly vystřihovánky, leporela, knihy - skládanky, papírové hračky.

Od 60. do 80. let také fotografoval. Tato oblast tvorby vydala nakonec na celistvé svébytné dílo, jímž se Jan Kubíček zařadil i mezi české fotografy.