Aktuality
STAVY MYSLI / ZA OBRAZEM - OBMĚNY A INTERVENCE
GASK Kutná Hora - 16. 6. 2018 v 16.30
Trvání výstavy: 3/12 2017 - 2020
Staří i noví souputníci geometrických tendencí se scházejí na stěnách GASKu
Prostor pro umění (Freiraum der Kunst)
18. 3. – 8. 7. 2018
Museum Giersch, Schaumanskai 83, Frankfurt nad Mohanem
Goethe univerzita ve Frankfurtu letos připomíná 50let od revolučního roku 1968.
V této souvislosti se Muzeum Giersch ohlíží za obdobím 1964-1967 ve frankfurtské univerzitní Studiogalerie, která představila tehdy průkopnické výtvarné trendy umění z celého světa: kinetismus, op-art, konkrétní umění, hard-edge malbu, nový realismus, ale i představení hnutí Fluxus a happeningy. Skvělé připomenutí novátorského revolučního ducha 60týchlet!
Muzeum věnuje nemalou pozornost a uznání také objevné výstavě „ Konstruktive Tendenzen aus der Tschechoslowakei“ z roku 1967, kterou připravili kurátoři Hans-Peter Riese, Jiří Padrta a Zdeněk Felix a představili na ní české a slovenské umělce Huga Demartiniho, Milana Dobeše, Jana Kubíčka, Karla Malicha, Zdeňka Sýkoru a Miloše Urbáska.
Jan Kubíček: Dokumentární portrét
13. 12. 2017
Jan Kubíček: Dokumentární portrét připomínající významného českého výtvarníka Jana Kubíčka při příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin.
Režie: Lucie Klímová
Vysílání televize ČT ART můžete shlédnout v archivu (ZDE)
Nové přírůstky Galerie hlavního města Prahy
8. 12. 2017 - 29. 4. 2018
Městská knihovna, Mariánské náměstí, Praha 1
Kolínská výtvarná scéna 1918-1968
27. 1. - 6. 5. 2018
Regionální muzeum v Kolíně
Jan Kubíček: Třetí dimenze
Petr Volf, nakladatelství KANT 2017
Fotografie a obrazy Jana Kubíčka na výstavách ve Španělsku
Lo nunca visto, Od informelní malby po poválečnou fotografii (1945-1965)
Fundación Juan March, Madrid, únor - červen 2016
Výstava ukázala desítky děl ze španělských a světových sbírek. Na poli fotografie se zaměřila na práce užívající přístupy podobné malbě a ilustrovala blízký vztah mezi oběma médii. Mezi světově uznávanými umělci i objevnými méně známými jmény byla také výrazná skupina českých umělců (Jan Koblasa, Jan Kotík, Čestmír Krátký, Jan Kubíček, Pavla Mautnerová, Emila Medková, Pavel Nešleha, Alois Nožička, Vilém Reichman, Jiří Valenta).
From the Center of Europe.
Czech Photography, 1912 - 1974, sbírka Dietmara Siegerta
Museu Fundación Juan March Palma, Španělsko, říjen - únor 2017
Museo de Arte Abstracto, Cuenca, březen - červen 2017
Výstava představila přes 100 fotografií spolu se 40 knihami a časopisy vydanými ještě v bývalém Československu, které dokumentovaly typické užití fotografie v publikacích té doby.
K výstavě vyšel katalog s esejemi a biografiemi z pera Zdeňka Primuse.
Cesta k modernímu umění
Dávní přátelé a kolínští rodáci Jan Kubíček a Jiří Balcar spolu v publikaci Kolín: Cesta k modernímu umění
Objekt Jana Kubíčka v Kolíně
V červenci 2016 byl na Husově náměstí v Kolíně odhalen objekt Dislokace ze čtverce, realizovaný pod vedením architekta Zdeňka Fránka podle návrhu Jana Kubíčka. Podařilo se tak splnit dávné přání Jana Kubíčka zrealizovat jeho návrhy také v trojrozměrném provedení v prostoru.
Vznik plastiky financoval dlouholetý sběratel Kubíčkova díla pan Tomáš Benák, úpravu okolí a položení základů město Kolín. Výrobu objektu zajistil ve své dílně u Havlíčkova Brodu pan Václav Svoboda se syny.
Objekt stojí v zajímavém sousedství: na protilehlé straně náměstí je funkcionalistický kostel od architekta Wallenfelse z 30. let a uprostřed socha Jana Husa v nadživotní velikosti od Františka Bílka.
Katalog z výstavy Jana Kubíčka
Vyšel katalog z výstavy Jana Kubíčka v Litomyšli (nakladatelství KANT 2016, koncepce Karel Štědrý, texty Jiří Machalický - Jan Kubíček)