Jan Kubíček

Pozdní dílo

V roce 2000 poničila Janu Kubíčkovi ateliér povodeň a trvalo téměř dva roky, než se do něho mohl vrátit. Omezené podmínky u něho v bytě ho v té době přiměly věnovat se více technikám, které nevyžadovaly takový prostor, jako jeho předchozí cykly rozměrných pláten.

Začal především hodně kreslit. Což bylo přirozené, protože kresbě se souběžně s jinou tvorbou věnoval celý život. Právě s její pomocí rozvíjel jednotlivé etapy své tvorby, ověřoval si nové principy a vytvářel i plnohodnotné pandány k obrazům se stejnou myšlenkou.

V prvním desetiletí po roce 2000 vytvořil početný cyklus „Progrese“. Vracel se k některým svým starším principům, sumarizoval je do vývojových řad a pojímal je komplexně od nejjednodušších po nejsložitější struktury. Mimo jiné se také vrátil se ke svému základnímu elementu L a zkoumal variace jeho vzájemných poloh – nyní volněji a bez přísně logického přístupu. Zato více rozehrával barevné škály a variace, čímž vytvářel účinek podobný zářivým Signálům ze šedesátých let. „Geokonstrukce s elementem L“ zpracoval v geometrických kolážích, sérii grafik a na několika menších obrazech.